İBBde, AKP dönemindeki yolsuzluklar hakkında flaş gelişme

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Gürsel Tekin ile Ali Mahir Başarır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin AKP yönetiminde olduğu dönemlere ilişkin, 'Görevi kötüye kullanmak’, 'Görevi ihmal’, 'Kamu kurum ve kuruluşlarına karşı dolandırıcılık’, ve 'İrtikap (Rüşvet almak)’ suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına giderek, suç duyurusunda bulundu.

İBBde, AKP dönemindeki yolsuzluklar hakkında flaş gelişme
07 Haziran 2021 - 18:05

CHP'li Gürsel Tekin ile Ali Mahir Başarır; savcılığa sundukları suç duyurusu dilekçesinde, eski dönem İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, eski dönem İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve İhale ve Harcama yetkilisi, şu anda ise Ulaştırma Bakanı olan Adil Karaismailoğlu ile KİPTAŞ 2016 Genel Müdürü İsmet Yıldırım şüpheliler olarak yer verildi.

“İMAR VURGUNLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, 23 Haziran 2019'da yapılan yerel seçimler ile uzun zamandır AK Parti tarafından yönetilen İBB yönetiminin, Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisinin yönetimine geçtiği ve yönetimin değişmesi sonucunda belediyede, geçmiş dönem yönetiminin imar yapma tekniğine tümüyle aykırı, rant sağlama amacı güden imar vurgunlarının gün yüzüne çıktığı anlatıldı.

“KURUMLARI ZARARA UĞRATARAK KENDİLERİNİ ZENGİN ETTİLER”

Dilekçede,  “Adı şüpheli olarak geçen isimlerin, menfaat birlikteliği içerisinde hareket ederek, başında bulundukları kurumları zarara uğratacak, ancak kendilerini zenginleştirecek nitelikte eylemleriyle, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘İrtikap’ ve ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçları uyarınca suç işlemiş olup işbu suç duyurusunda bulunarak cezalandırılmalarını talep etme zorunluluğumuz doğmuştur” ifadelerine yer verildi.

Dilekçede dosyaların içeriğinden de bahsedildi. Buna göre, 2011 yılında Fatih Vatan Caddesi'nde yeşil alan olan bir arsanın özel bir şirket tarafından İBB'den 25 milyon liraya satın alındığı, söz konusu arsa için kısa bir süre sonra imar izni çıkarıldığı ve imarlı haliyle İBB'nin 430 milyon liraya, aynı şirketten satın aldığı anlatıldı. Dilekçede, İBB'nin bununla kalmayarak, 430 milyon liraya aldığı imarlı arsayı, imar değişikliği ile eski haline ‘Yeşil alana' çevirdiği belirtildi.

TSBK Gayrimenkul Değerleme A. Ş.'nin raporuna göre ise aynı arsanın bugünkü değerinin 10 milyon 381 bin dolar olduğu kaydedildi.

AKP DÖNEMİ İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİNİN İNCELENMESİ DE TALEP EDİLDİ

Dilekçede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AKP döneminde onaylanmış olan imar planı değişikliklerinin tümünün incelenmesi ve bu değişikliklerin sayısının yoğunluğu, bu değişiklikler nedeniyle elde edilen ranttan kimlerin haksız kazanç elde ettiğinin tespit edilmesi talep edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum