Belediye Başkanının Görevleri Ve Yetkileri Nelerdir?

Belediye başkanları her birimizin bildiği gibi oldukça önemli yönetim alt birimlerinden birinin başkanıdır. Belediye başkanları, belediye teşkilatının en tepesinde görev yapmakta olan isimdir. Aynı şekilde belediye teşkilatındaki tüzel kişiliğin de temsilini yapan en üst düzey konumdaki yönetici belediye başkanıdır. Belediye başkanı kimdir? Belediye başkanının görevleri ve yetkileri nelerdir? İşte tüm detaylar.

Belediye Başkanının Görevleri Ve Yetkileri Nelerdir?
08 Haziran 2021 - 16:32 - Güncelleme: 08 Haziran 2021 - 16:38

Belediye başkanı belediye teşkilatındaki en üst rütbede görev alan amiridir. Belediyeyi temsil eder. Kasaba, ilçe, il gibi bir takım yerleşim yerlerinin sınırlarında; temizlik, su sistemleri, aydınlatmalar, esnaf denetimi, toplu taşınma sistemleri gibi daha birçok husus ile ilgilenmekle görevlidir.

 

Belediye Başkanı Ne Demek?

Belediye teşkilatının başındaki kişi anlamına gelir. Belediyedeki tüzel kişiliği temsil etmekte olan en üst yöneticidir. Belediye başkanı; kasaba, ilçe, il alanlarında yerleşim merkezlerindeki sınırlar dahilinde temizlik, aydınlatma, toplu taşıma, esnaf denetimi, su sistemleri, alt yapı sistemleri gibi birçok sorumluluğu bulunan kişidir.

Belediye Başkanının Görevleri ve Yetkileri

Belediye başkanları, teşkilattaki en üstte bulunan amir rolü ile belediyeyi temsil etmektedir. Belediye encümenine ve belediye meclisine başkanlık yapmakta olan belediye başkanının yetkileri ve görevleri şu şekilde sıralanabilir:

Belediyenin kurmuş olduğu birliklerin yönetiminden sorumlu olmaktadır

Belediyenin stratejik önemi bulunan yatırımlarının, projelerinin ve planlarının yürütülmesinden sorumlu olmaktadır.
 

Belediye meclisinde projelerin ve planların yürütülmesi için kurulan kuruluşları, birlikleri ve kurumları yönetmektir.

Belediye bünyesinde bulunan personellerin denetlenmesini sağlamak.

Belediye tarafından düzenlenmekte olan fuar, festival, şenlik, spor müsabakaları ve bir takım organizasyonların temsil edilmesinden ve denetiminden sorumlu olmaktadır.

Yabancı ülkelerde bulunan belediye başkanlarıyla kurulacak olan ticari iş birliklerinden, kardeş belediyelerin projelerinden sorumlu olmak.

Devlet dairelerinde, devlet törenlerinde, davalı veya davacı olarak yargı yerlerinde belediyeyi temsil etmek ya da belediyeyi temsil edecek vekil göndermek.

Belediye personellerini atamak.

Belde halkı için mutluluk, sağlık, esenlik ve huzur için gereken önlemleri almak.

Bütçe içinde muhtaç kimseler ve yoksul kimseler için ayrılan ödenekleri kullanmak, engelli olan kişilere yönelik hizmetleri yürüterek aynı şekilde engelliler merkezini oluşturmak.

Bütçeyi uygulamak, bütçe içinde encümenin ve meclisin yetkisi dışında olan aktarmalara onay vermek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum